آموزش نوشتن پرداخت آنلاین با لاراول(php laravel) به زبان ساده


خوب شاید برای خیلی از برنامه نویس هایی که تازه به لاراول کوچ کردن یا دوستانی که  برای اولین بار می خوان با زبان php  و فریم ورک محبوب laravel  برای پروژه هاشون  پرداخت انلاین بنویسن این مطلب مفید باشه و بتونه راهنماییشون بکنه .

 

بریم سر اصل مطلب مواد لازم :

برای انجام دادن پرداخت آنلاین و تایید کردن سفارشات مشتریان داخل سایت خودمون ما نیازمند یک کتابخانه از زبان php  هستیم به نام  Soap  که برای استفاده کردنش توی پروژه چند تا راه داریم :

اول : اینکه خودمون این کتابخونه رو  از اینجا  دانلود کنیم و توی کدمون از استفاده کنیم .

برای این کارم  کلاس رو داخل یکی از فولدر های پروژمون که برای نگه داری توابع و کلاس های کمکی هست کپی می کنیم این فولدر توی پروژه های من به اسم Helper  هست که حالا با استفاده از  namespace   اختصاصی خود فایل  می تونید توی پروژه ازش استفاده کنید .

 

روش دوم : نوشتن یک پکیج برای این کار

خوب شاید هم از اون دسته آدم هایی باشید که ترجیح میدن برای همه کتابخونه ها و کلا ابزاراشون یک پکیج بنویسن و حالا مهربوناش می زارن واسه دانلود تا بقیه استفاده کنن اگه جز این دسته دوستان هتسید و زمان و علمش رو دارید این کار رو انجام بدین .

 

روش سوم : استفاده از پکیج های آماده

یک سری از همون دوست های مهربون پکیج های مورد نیاز ما رو برای این کار نوشتن که من به دوستانی که زمان براشون خیلی اهمیت داره ( مثل خودم ) ‍پیشنهاد می کنم از این پکیج ها استفاده بکنن که در ادامه به نام و ادرس پکیج مناسب اشاره می کنم .

 

دوستان گرامی پکیج مورد نظر رو از ادرس زیر دریافت کنید

 https://github.com/artisaninweb/laravel-soap

و طبق آموزش اون رو نصب کنید .

 

 

خوب حالا همه شرایط محیاست برای نوشت درگاه پرداخت آنلاین

نکته : من از استادان و سروران گرامی عذر خواهی می کنم اگه مطالب رو زیاد باز می کنم چون  احتمال می دم که برای  یک سری از دوستان این مطالب جدید باشه و کمکشون کنه .

تقریبا مکانیزم درگاه نوشت برای همه سیستم های بانکی مشابه هم هست من برای مثال درگاه زرین پال رو  توضیح میدم .

البته زرین پال واقعا با اومدنش انتقلابی توی سیستم  خرید و فروش و پرداخت های اینترنتی به پا کرد  از همین جا به دوست عزیزم مصطفی امیری موسس زرین پال خسته نباشید می گم .

 

شما با ثبت نام توی زرین ‍پال یا هر درگاه بانکی دیگه یک سری اطلاعات برای شناسایی درگاهتون دریافت می کنید

اولین قدم توی عملیات پرداخت آنلاین احراز هویت با درگاه مورد نظر و دریافت مجوز های لازم برای شروع یک پرداخت انلاین می باشد

 

ابتدا یک نمونه از وب سرویس درگاه بانکی مورد نظرمون ایجاد می کنیم

برای زیرین پال کد به شکل زیر می باشد

1

بعد از  ایجاد نمونه و  ارسال اطلاعات شناسای درگاه   و  سفارش   یک پاسخ از وب سرویس برای ما ارسال می شود که آیا مجوز لازم برای شروع پرداخت آنلاین را داریم یا خیر کد زیر مرحله چک کردن دسترسی را نمایش می دهد  :

 

1

امیدوارم این مطلب حد اقل به درد ۱ نفر بخوره همون برای من کافیه .