آشنایی با هوش تجاري (Business Intelligence)


برای این لحظه قصد دارم  در مورد مفهوم و فناوری هوش تجاری و اهمبت استفاده از آن مختصری توضیح بدم

توی هر زمینه فعالیتی مفاهیم و مباحث Business  نقش بسزایی  در ‍پیشرفت مجموعه  داره  برای مثال توی زمینه فعالیت خودمون  ( نرم افزار )  مباحث Business  از اهمیت خیلی زیادی برخورداره  و توی اکثر مجموعه های بزرگ یک واحد Business هست که تصمیمات این واحد  نقش مهمی توی موفقیت و پیشرفت پروژه داره   خوب بریم سر اصل مطلب

تعریف کلی هوش تجاری یا   ‌BI 

هوش تجاری  (BI)، عبارتی کلی است که به مجوعهٔ روش ها  ،  اپلیکیشن­‌ها و نرم‌­افزارهای کاربردی لازم برای تجزیه و تحلیل اطلاعات خام یک سازمان گفته می­‌شود.

BI شامل مجموعه‌ای از فعالیت­‌های مختلف از جمله استخراج و جست­‌و­جوی داده‌ها، پردازش تحلیلی آنلاین و ارائهٔ گزارش‌های کاربردی است.

شرکت‌ها از ابزارهای هوشمندی تجاری برای کمک به تصمیم­‌گیری بهتر، کاهش هزینه­‌ها و شناسایی فرصت­‌های جدید کسب‌­و­کار استفاده می­‌کنند و مهم­‌تر از آن اینکه به مدیران کمک می‌کند تا فرآیندهای کسب­‌و­کار ناکارآمد خود را که نیازمند مهندسی مجدد است، شناسایی کنند.

 

اهمیت استفاده از ‌Bi 
امروزه با اطمینان کامل می‌توان ادعا کرد که استفاده از راه‌حل BI می‌تواند قدرت رقابت‌پذیری یک سازمان را افزایش دهد و از دیگر سازمان‌ها متمایز نماید. این راه‌حل این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد تا با بکارگیری اطلاعات موجود از مزایای رقابتی و پیشرو بودن بهره‌برداری نمایند. این راه امکان درک بهتر تقاضاها و نیازمندی‌های مشتریان و مدیریت ارتباط با آنان را میسر می‌سازد. این راه‌حل این امکان را به سازمان می‌دهد تا بتواند تغییرات مثبت یا منفی را مانیتور کنند. امروزه سازمان‌های پیشتاز صحبت از ERP و CRM و…. نمی‌کنند، رویکرد سازمان‌ها به سمت BI است. آنها به دنبال بهینه‌سازی فرآیندها از طریق ارزیابی و بهبود عملکرد خود و زیرمجموعه‌های وابسته به خود می‌باشند. امروزه افزایش کارایی عملکرد آنچه که سرمایه‌گذاری شده، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

 

برخب از مزایای استفاده از هوش تجاری   (BI=BUSINESS INTELLEGENCE )